Yarım Diz (Unikondiler) Protezler

Yarım Diz (Unikondiler) Protezler AnkaraYarım Diz Protezi Veya Unikondiler Diz Protezi Ankara
Yarım Diz Protezi Veya Unikondiler Diz Protezi Nedir?

Yarım diz protezi veya unikondiler diz protezi, diz eklemlemin yalnızca bir bölümünün değiştirilmesi amacıyla kullanılan bir protez tipidir. Bu protezler, diz ekleminin yalnızca iç (medial) veya dış (lateral) bölümlerinin yaralanması veya kireçlenmesini tedavi etmek için tasarlanmıştır. Unikondiler protezler, dizinin tamamının değiştirildiği total diz protezlerine (TDP, TKR) göre daha farklı durumlarında kullanılmaktadır.

Yarım Diz Protezi Veya Unikondiler Diz Protezinin avantajları nelerdir?
  1. Daha Az Kemik Kaybı:Unikondiler protezler, tüm diz değişikliklerinin değiştirilmesi gerekmeyen, yalnızca dizin belirli kısmına uygulanır, böylece daha az kemik kaybı neden olur.
  2. Daha Küçük Cerrahi Kesiler:Bu protezlerin için daha küçük cerrahi kesilere ihtiyaç duyulur, bu iyileşme sürecini hızlandırabilir.
  3. Daha Hızlı İyileşme:Daha küçük bir keşiden, eklemin daha küçük bir kısmı değiştirildiği için hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreci ve rehabilitasyonları daha hızlı olmaktadır.
  4. Diz İstikrarı:Diz eklemlerinin diğer bölümleri sağlam olduğu için, yani hastaların dizlerinin ön çapraz bağ ve lateral menisküs gibi yapıları sağlam olduğundan dizin stabilitesi daha fazla olmaktadır.
  5. Yüksek Aktivite Seviyeleri:Daha az bir kesi, diğer yapıların sağlam olması, sadece belirli bölgelerin değiştirilmesi gibi nedenlerle hastaların ameliyat sonrası daha yüksek aktivite seviyeleri bulunmaktadır.
  6. Ameliyat sonrası kan takılma ihtimalinin düşüklüğü:

 

Tüm bu nedenlerle sadece dizin iç tarafında veya dış tarafında olan kireçlenmelerde unikondiler diz protezi veya yarım diz protezi özel durumlar için daha iyi bir seçenek olacaktır. Günümüzde gelişen teknoloji ile ROBOTİK UNİKONDİLER DİZ PROTEZİ (Yarım diz protezi) sonuçlarının mükemmel olduğu görülmektedir. Sadece maliyetinin biraz daha yüksek olması gibi bir dezavantajı olan robotik yarım diz protezi sonrası hastaların memnuniyet oranları çok yüksektir.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın