Dirsek Problemleri

Dirsek ProblemleriDirsek, kolun üst kısmında, önkol ve üst kolun birleştiği bölgede bulunan bir eklemdir. Dirsek ekleminin çok özel bir yapısı vardır. Diğer eklemler göre çok daha fazla kıkırdakla kaplı ve eklemleşme türü farklı bir eklemdir. Bu yüzden dirsek ağrısı, dirsekten gelen ses, hareket kısıtlılığı gibi pek çok faktör çok önemlidir. Dirsek problemleri çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir ve çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazı yaygın dirsek problemleri şunlardır:

  1. Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit): Tenis dirseği, dirseğin dış tarafında yer alan dış epikondil adı verilen bölgedeki aşırı kullanıma bağlı olarak oluşan bir ağrı durumudur. Aşırı tekrarlayıcı hareketler, özellikle de tenis gibi raket sporları, bu duruma yol açabilir. Aslında daha çok ev hanımı, tesisatçı veya dirseğini kullanan işlerle uğraşanlarda görülür.
  2. Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit): Golfçü dirseği, dirseğin iç tarafında yer alan iç epikondil adı verilen bölgede ağrıya neden olan bir durumdur. Golf ve benzeri sporlarda sıkça görülür. Tekrarlayıcı hareketler ve aşırı kullanım bu duruma katkıda bulunabilir.
  3. Dirsek Tendinitleri: Dirsek tendinitleri, dirsek eklemine bağlı tendonlarda iltihaplanma ve ağrıya neden olan durumlardır. Örneğin, dirseğin üst kısmında yer alan triseps tendonu veya dirseğin alt kısmında yer alan biseps tendonu iltihaplanabilir.
  4. Dirsek Bursit: Dirsek bursiti, dirsekteki bursa adı verilen sıvı dolu kesenin iltihaplanması sonucu oluşur. En çok dirseğin arka kısmında oturma esnasında dirseğin masa ile temas ettiği yüzeylerde görülür. Aşırı sürtünme veya tekrarlayıcı travma bu duruma yol açabilir. Özel olarak boşaltma ve o da tekrarlarsa ameliyatla çıkarılması gerekebilir.
  5. Dirsek Çıkıkları ve Kırıkları: Dirsek kırıkları, dirsekteki kemiklerin kırılması veya kırılması sonucu ortaya çıkar. Spor yaralanmaları, kazalar veya osteoporoz gibi durumlar bu kırıklara neden olabilir. Dirsek çıkıkları da acil olarak yerine oturtulmasını gerektirir. “Dadı dirseği” denen özel durum özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda elinden tutulurken, dirseğin bir yakını tarafından çekilmesi ile oluşan, bir kemiğin çıkması ile oluşan ağrılı bir durumdur. Bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından hızlıca yerine oturtulması gerekir.
  6. Dirsek Eklem Kireçlenmesi (Osteoartrit): Dirsek eklem kireçlenmesi, eklem kıkırdağının aşınması ve eklemde ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığına neden olan bir durumdur. Yaşlanma, aşırı kullanım ve eklem yaralanmaları veya daha önceki bir travma bu duruma katkıda bulunabilir.

Dirsek problemleri genellikle ağrı, şişlik, kızarıklık, sertlik ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Tedavi, durumun nedenine bağlı olarak değişir ve dinlenme, özel bandajlama, fizik tedavi, ilaçlar, enjeksiyonlar veya cerrahi gibi çeşitli yöntemler içerebilir.

 

Bilgi Alın