Total Diz Protezi

Total Diz Protezi AnkaraTotal diz protezi (TDP) Ankara

Total diz protezi (TDP), diz eklemini oluşturan kıkırdak yüzeylerinin ciddi hasar görmesi ve kireçlenmesi nedeniyle bu yüzeylerin değiştirildiği bir cerrahi işlemdir. Diz protezi ameliyatı özellikle yaş artımı ile daha fazla uygulanan bir cerrahidir. Kireçlenmenin artması ile beraber ağrı, yürüme bozukluğu, bacak eğriliği giderek artar. Bu aşamadan sonra eklemin tamamen değiştirildiği total diz protezi dışında pek bir alternatif kalmamaktadır.

Total diz protezi cerrahisi sonrası ne gibi değişiklikler olur?
  1. Ağrıyı Azaltmak:Dizdeki şiddetli ağrıyı hafifletmek ve günlük yaşam kalitesini artırmak.
  2. Diz Fonksiyonlarını İyileştirir:Diz eklemlerinin hareket kabiliyetini eski haline getirmeye çalışmak, daha uzun yollar yürümek, yaşamını diz ağrısı ve fonksiyon kaybı olmadan önceki haline döndürmek.
  3. Bacağın eğriliğin düzeltmek:Protez ameliyatı ile kişilerin zamanla daha eğrilmiş olan bacaklarını düzeltilmesi sağlanmaktadır.
  4. Gece Ağrılarını Azaltmak: Hastalarda çok sık olarak karşılaştığımız gece ağrılarını geçirmek.
  5. Daha Uzun Yol Yürüyebilmek: Kireçlenme ile beraber kısalmış olan yol mesafelerin artırabilmek

Günümüzde gelişen teknoloji ve bunun tıbba yansımaları sonucunda total diz protezlerinin robotik diz protezi olarak uygulanmasına geçilmiştir. Robotik diz protezi ile hastanın tamamen anatomisine uygun bir protez uygulaması sağlanabilmektedir. Bilgisayar ve robotun cerraha ameliyata öncesi ve ameliyat sırasında katkıları sayesinde mükemmel sonuçlar elde edilmektedir. Robotik diz protezinin diğer çok önemli avantajlarından bazıları: Hastaların ameliyat sonrası ağrıları çok daha az olmakta, bacak şişliği ile daha az karşılaşılmakta, çok erken dönemde hareketler kazanılmakta ve rehabilitasyonda çok daha kısa sürmektedir.

Dizlerinde kireçlenme olan hastalar yukarıda anlatılan avantajları nedeni ile diz protezi ameliyatı konusunda tecrübeli bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın