Robotik Kalça Protezi

Robotik Kalça Protezi Ankara

Ankara Kalça protezi ameliyatları kalça ekleminde kireçlenme olan hastalar için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Robotik kalça protezi ise bu işlemin günümüz dünyasında en ileri teknoloji ile uygulanmasını sağlayan protez ameliyatıdır. Robotik kalça protezi hastaların ameliyat sonrası konforunu son derece artıran, protezin hayatta kalım süresini uzatan ve belki en önemli özelliklerinden biri olan hastanın ameliyat sonrası konforunu artıran bir yöntemdir.

Robotik Kalça Protezi Ankara
Robotik Kalça Protezi Farklılıkları?

Robotik kalça protezi öncesi yapılan ileri düzey incelemeler ile öncelikle hastanın ağrı yapan problemler en ince ayrıntılara kadar incelenir. Böylelikle her hasta için ayrı bir planlama yapılarak problemleri kişiye özel belirlenir ve ona göre cerrahi planlama yapılır. Hassas incelemeler sonrası yapılan değerlendirmeler sonrası hastaya özel protez seçimi yapılır. Ameliyat esnasında robotun desteği ile hata oranı nerdeyse sıfıra iner. Böylece ameliyat öncesi detaylı incelemeleri, kişiye özgü protez seçimi ve ameliyat esnasında robotun desteği ile hata oranının hemen hemen yok olması ile hastanın ameliyat sonrası şikayetlerini en aza indiren bir yöntemdir. Hastaların çok büyük kısmında yaşadıkları ağrı gibi ameliyat sonrası erken dönemdeki şikayetlerini de en aza indirmektedir.

Robotik Kalça Protezi: Modern Teknolojinin protez cerrahisine katkıları

Dünyada her gün ilerleyen teknoloji ve bunun tıp dünyasında kullanımı ile hastaların konforu her geçen gün artmaktadır. Robotik protez cerrahisi de ortopedi ve travmatoloji branşının en ciddi teknolojik gelişimlerinden bir tanesidir. Romatizmal hastalıklar veya genel kalça kireçlenmeleri sonrası hastaların incelemeleri  sonrası teknolojik incelemelerle tamamen üç boyutlu hale getirilen problem, yine hekim ile beraber yapay zekanın katkıları ile mükemmel bir protez cerrahisi ile sonuçlanmasını sağlamaktadır.

Robotik Kalça Protezi Nedir?

Robotik kalça protezi, kalça eklemi hasarı veya kaybı nedeniyle yaşam kalitesi düşen bireylere umut vadeden bir çözüm sunan bir tür protez sistemidir. Bu sistem, cerrahi işlem sırasında robotik teknolojinin entegrasyonunu içerir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah, hassas bir kontrol sistemini kullanarak robotik yardımlı cerrahi uygular.

Robotik Kalça Protezinin Konvensiyonel Kalça Protezine göre Avantajları Nelerdir?
 1. Çok hassas olarak incelenmiş ve tamamen hastanın problemine özgü protez:
  Robotik kalça protezi öncesi hastanın problemleri çok ayrıntılı incelenip bilgisayara işlenir ve ameliyatta da robot ile hastaya özgü bu problemler yine en ince ayrıntısına kadar giderilir ve yine her ameliyatta hastaya özgün protezlerin uygulanması ile sonlanır.
 2. Daha hızlı normal hayata dönme:
  Robotik kalça protezi ameliyatlarının kişiye özel inceleme, girişim ve protezleri nedeni ile hastalar hızlıca normal yaşamlarına dönme gibi bir avantajı vardır. Robot sayesinde kalça ekleminin yakınındaki bağlar ve kaslar da çok daha az hasarlandığından iyileşmeye pozitif katkısı bulunur.
 3. Protezlerin daha uzun hayatta kalım süreleri mevcuttur:
  Protezlerin kişisel yerleştirilmesi ve probleme özgün cerrahi işlemler sayesinde vücuda çok daha fizyolojik olarak yerleştirildiğinden protez üzerine mekanik olarak binen yükler de en aza inmiş olur. Bu da normal protezlere göre hayatta kalımı ciddi oranda uzatır.
 4. Denge ve Hareket oranında artma:
  Robotik kalça protezi, denge kontrol sistemleri içerir. Bu sistemler, hastanın daha güvenli bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur, düşme riskini azaltır ve günlük yaşam aktivitelerinde daha fazla bağımsızlık sağlar.

Robotik kalça protezi, en yeni teknolojinin ve modern tıbbın getirdiği birçok önemli bir gelişmedir. Geçmişteki işlemlere göre hastaların yaşam kalitesini artırırken, ameliyat sonrası süreci iyileştiren bu teknoloji, kalça eklemi sorunları yaşayan bireyler için çok daha fazla farkındalık yaratmaktadır. Robotik cerrahi ile entegre edilen kalça protezi ameliyatları sonrası, insanların yeniden normal yaşam ve yürüme özelliğine ulaşmak adına önemli farklılıklar içermektedir.

Kalçasında travma, romatizmal hastalık sonrası oluşan veya koksartroz dediğimiz kalça kireçlenmesi olan hastaların doktorlarından robotik kalça protezi hakkında bilgi almasını ve mümkün ise robotik kalça protezine yönlenmesi güncel tıbbi bilgiler ışığında daha uygun görünmektedir.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın