Robotik Diz Protezi

Robotik Diz Protezi Ankara

Robotik Diz Protezi Nedir?

Aşırı kireçlenmiş dizlerde en son tedavi yöntemi diz protezi cerrahisidir. Her gün gelişen bilişim, teknoloji ve yapay zeka sayesinde diz protezi cerrahisini robot yardımlı olarak yapılmasına Robotik diz protezi cerrahisi denmektedir. Ortopedi ve travmatoloji branşının protez kısmında robotik cerrahiler gerçekten en son teknolojisidir.

Robotik Cerrahi ve Diz Protezinin Farkları Nelerdir?

Robotik diz protezinin normal diz protezine göre çok ciddi farkları vardır. Öncelikle hastaların kireçlenme şekilleri bacaklardaki eğrilikler gibi eşlik eden pek çok faktör ameliyat öncesi en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir. Çekilen bilgisayarlı tomografi sayesinde hastaların tüm verileri bilgisayar ortamına yüklenir. Buradan ortopedi ve travmatoloji uzmanı bu incelemeleri değerlendirir ve robotla ve bilgisayarla eş zamanlı olarak nasıl bir cerrahi işlem yapacağı değerlendirilir. Ameliyat esnasında da robot her aşamada cerraha yardımcı olur. Tüm detaylar robotik diz protezi esnasında çok ufak dokunuşlarla düzeltilir. Hastanın anatomisine eşlik eden diğer patolojilere özgü protez bu şekilde robot yardımlı olarak uygulanmış olur.

Robotik Diz Protezinin Hastaya Faydası Nedir?

Robotik diz protezinin avantajları çok fazladır, bir kısmını burada sayacak olursak:

1) Öncelikle ameliyat esnasında yumuşak dokuya ekstra olarak hiç zarar verilmediğinden, hastaların robotik diz protezi sonrası normal proteze göre ağrıları çok daha az olmaktadır. Bu sayede hareket açıklıkları da daha fazla olmaktadır. Yine rehabilitasyon süresi kısalmakta ve hastalar normal yaşamlarına daha kısa sürede ulaşmaktadırlar.

2) Robot sayesinde ameliyatta hata payı neredeyse sıfıra inmektedir. Ameliyatın tüm safhalarında riskler en aza iner. Ameliyat öncesi plan sayesinde tüm planları eksiksiz bir şekilde işlendiğinden, eğrilikler ve kireçlenmeler tümü ile giderilmektedir. Yapılan hazırlıkla hastanın anatomisine özel, tam olarak oturan protez ve insan vücuduna çok uyumlu olması sayesinde protezin ömrü de çok uzun olmaktadır. Protez ömrü ayrıca önemli bir konudur. Robotun milimetrik ve çok küçük derecelerde dahi ayarlama yapması sayesinde protez ömrü çok daha uzun olabilmektedir. Tabi ki bunun için tecrübeli ve robot dilinden anlayan bir cerrahla ilişkisi de ayrıca önemli bir konudur.

3) Robotik diz protezinin diğer bir avantajı da bu cerrahi işlemlerin çok daha küçük kesilerle yapılabilmesidir. Bu sayede yine yumuşak doku hasarı azalmakta ve daha kozmetik bir sonuç elde edilmesi sağlanmaktadır.

4) Robotik diz protezleri, denge kontrol sistemleri içerir. Bu sistemler, hastaların günlük yaşam aktivitelerini daha güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olur ve hastanın hareket kabiliyetini artırır. Daha etkili ve dengeli hareket, hastaların yaşam kalitesini belirgin bir şekilde iyileştirir.

Gelişen Teknoloji ve Sağlığın Buluşma Noktası

Robotik diz protezi, teknolojinin sağlık sektörüne getirdiği önemli bir katkıdır. Modern cerrahi uygulamalarındaki bu ilerleme, hastalara daha etkili, konforlu ve kişiselleştirilmiş tedaviler sunma kapılarını aralıyor. Eğer siz de diz sorunları yaşıyorsanız, uzman bir ortopedistten robotik diz protezi hakkında daha fazla bilgi alabilir ve sizin için en uygun tedavi seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın