Kalça Kırıkları

Kalça Kırığı Ankara

Kalça kırıkları, kalça bölgesindeki kemiklerden birinin veya birkaçının kırılmasını ifade eder. Kalça, femur ve pelvisin (leğen kemiği) birleşiminden oluşur ve vücut ağırlığını taşıyan büyük ve önemli bir eklemdir. Kalça kırıkları, farklı travmatik olayların sonucu ortaya çıkabilir, ancak osteoporoz gibi kemik zayıflığına yol açan durumlar da kalça kırıklarının riskini artırabilir.

Kalça kırıklarının bazı nedenleri ve türleri listelenebilir:

  1. Düşme: En yaygın yerlerde bulunan yaşlı yetişkinlerde görülen düşmelerdir. Yaşla birlikte kemiklerin zayıflaması ve kemik erimesi, düşme riskini artırabilir. Yaşlı hastalar sıklıkla çok düşük enerjili travmalar sonucu kalçalarını kırabilirler. Halının kenarına takılmak, sehpaya takılmak ve dengelerini kaybetmek gibi… Bu nedenle ileri yaştaki kişilerin evlerinin yerlerini pürüzsüz ve minimal eşya ile olmasını sağlamak gereklidir.
  2. Osteoporoz: Kemiklerin zayıflamasına neden olan osteoporoz, kalça kırığı riskini arttırır.
  3. Yüksek Enerji Travmaları: Kazalar, motorlu araç kazaları veya yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar, kalça kırıklarına yol açabilir.
  4. Yorgunluk Kırıkları: Uzun süreli aşırı kullanım veya spor yaralanmaları sonucu oluşabilir.

 

Kalça kırığı nasıl anlaşılır?

  • Şiddetli ağrı
  • Bacakları içe veya dışa dönmüştür
  • Bacağını ve kalçasını hareket ettirmek istemez
  • Diz veya kalçada kızarıklık ve morarma

Kalça kırığı tedavisi sıklıkla ameliyat ile yapılmaktadır. Yük taşımak, yürümek, koşmak ve çömelmek gibi faaliyetlerde çok önemli bir yer tutmaktadır. Femur kemiğinin beslenmesi de farklı olduğundan özellikle genç hastalarda ORTOPEDİK ACİL ameliyatlardan bir tanesidir.

Genç hastalarda sıklıkla cerrahi olarak kırığın tespiti  tercih edilirken ileri yaştaki hastalarda yine cerrahi tespit veya kalça protezi ameliyatı gerekli olabilmektedir.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın