Kalça Çıkığı

Kalça Çıkığı Ankara, Doğuştan Kalça Çıkığı (Dkç), Gelişimsel Kalça Displazisi (Gkd)

Kalça çıkığı veya diğer isimleri ile Doğuştan Kalça Çıkığı (DKÇ), Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) veya travmatik kalça çıkığı olarak bilinen bir durumdur. Kalça eklemini oluşturan femur ve astabulum arasındaki ilişkinin kaybolması sonucu kalçanın yerinden çıkmasıdır.

İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi doğumda n sonra oluşabilir veya trafik kazası gibi şiddetli travmalar sonrasında görülebilir. Daha çok karşılaştığımız Doğuştan Kalça Çıkığı (DKÇ), Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) denilen durum artık ülkemizde genel taramalar içine konulan ultrasonografi incelemesi sayesinde daha erken tanı almaya ve tedavi edilmeye başlanmıştır. İlk 6 aylık bebeklerde ultrasonografi USG kullanılırken daha geç yaşlarda röntgenler kullanılmaktadır.

Doğuştan Kalça Çıkığı, genellikle fizik muayene ile teşhis edilir. Ortopedi ve travmatoloji uzmanları fizik muayene sırasında, kalça ekleminin şeklini ve hareketliliğini değerlendirir.

Doğuştan Kalça Çıkığı (DKÇ), Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) erken tespit edilen bebeklerde özel bandaj veya breyslerle tedavi edilir. Daha ileri yaşlarda teşhis durumlarında ise ameliyatla tedavisi mümkündür.

Diğer önemli bir durumda kalça kırığı sonrası kalça protezi yapılan veya kalça kireçlenmesi sonrası yapılan total kalça protezi sonrası kalça çıkığı yani kalça protezinin yerinden oynamasıdır. Kimi zaman tekrarlayan ameliyatlar sonrası da protez çıkığı ile karşılaşılabilmektedir. Bu durumun tedavisi bu konuda tecrübeli bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafından detaylı bir inceleme yapılıp doğru protez seçimi ve ameliyat planlaması ve yaklaşımı ile cerrahinin uygulanılmasıdır.

Travmatik olarak oluşmuş kalça çıkıkları ise gerçek acil durumlardan biridir. Çok acil olarak tam teşekküllü bir hastaneye götürülmeli ve kalça çıkığı yerine oturtulmalıdır. Sonrasında da sıklıkla eşlik eden diğer yaralanmaların tedavisine başlanmalıdır.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın