Kalça Artroskopisi

Kalça Artroskopisi Ankara

Kalça artroskopisi, kalça eklemini oluşturan tüm anatomik yapıların incelenebildiği ve işlem yapılabildiği bir girişimdir. Kalçanın içine sadece 2-3 noktadan açılan deliklerle yapılmaktadır. Bu yüzden hasta için son derce konforlu ve ameliyat sonrası toparlanması en kolay işlemlerden birisidir.

Kalça artroskopisi hangi tip durumlarda yapılabilir:

1.Tanı konulması: Kalça ekleminde veya çevresindeki yapılardan oluşan problemlerin teşhisinin tam olarak konması için.

2.Tedavi: Kalça ekleminde veya çevresindeki yapılardaki problemlerin giderilmesi için uygulanır. En sık uygulandığı yerler ise: “kalça sıkışması”, “femoroasetabular sıkışma”, “FAS”, “femoroasetabular impingement”, “FAI”, “Cam tipi lezyon”, “Pincer tipi lezyon”, “Labrum yırtığı”, “Spina iliaka anterior inferior sıkışması”, “SIAI sıkışması”, “Atlayan kalça”, “Snapping hip”, “Trokanterik bursit”, “İskiofemoral sıkışma”, “Ischiofemoral impingemet” “Siyatalji”, “Bursit”, “Perthes hastalığı”, “Doğuştan kalça çıkıklığı”, “Dkç” “Gelişimsel kalça displazisi” gelir. Bu işlemlerin çoğunluğu skob dediğimiz kamera ile kalça eklemi çevresindeki oluşan problemlerdeki problemler her hasta ve patoloji için ayrı olarak planlanarak yapılabilir.

Örneğin kalça sıkışması veya femoroasetabular sıkışma dediğimiz problemde femur veya asetabulum dediğimiz kemik büyümeleri sadece açılan küçük iki delikle traşlanır. Yine labrumda yırtık varsa tamir edilir. Kapsül tamir edilir. Hastalarda ameliyattan hemen sonra dahi çok büyük bir rahatlama görülür.

Diğer sık gördüğümüz problemlerden atlayan kalça durumunda atlama yapılan dokular iki delikle gevşetilir. Doktor öncelikle atlayan kalçanın (snapping hip) kalça ekleminin hangi pozisyonlarda atladığını değerlendirmelidir. Ameliyat esnasında da sadece iki tane küçük delikten bu bölgeye girerek atlamaya yol açan dokuları temizler ve eklemin tüm hareketlerinde atlamanın gelişmediğini görerek ameliyatı bitirir.

3.Ameliyat sonrası: Kalça artroskopisi sonrası yapılan işleme göre değişmekle birlikte bir gün hastanede yatış sonrası taburculuk işlemi yapılmaktadır. Hastaların önemli kısmında ameliyat sonrası erken dönemde dahi ciddi rahatlamalar sağlanabilmektedir. Kalça ekleminde saptanan tüm problemler giderilebildiği için hasta için oldukça konforlu bir işlemdir.

Ankara kalça artroskopisi ve eklemlerin içini değerlendirmek ve işlem yapmak için uygulanan tüm artroskopi işlemleri hastaların en az hasarla atacakları işlemlerdir. Kalça artrokopisi diğer eklem artroskopilerine göre öğrenme eğrisi dik olan bir işlemdir. O nedenle kalça ağrısı, şekil bozukluğu ve kalçada hareket kısıtlılığı gibi durumlarda kalça artroskopisi konusunda tecrübeli bir cerraha gidilmelidir. Detaylı fizik muayene ve yapılan ayrıntılı incelemeler sonrası ameliyat öncesi hasta ile doktor berber planlamayı incelemeli ve ameliyat sonrası içinde karşılıklı bilgi paylaşılmalıdır.

Uzun süreli oturma sonrası ayağa kalkma veya öne doğru yere eğilme durumunda ve bacağı içe dışa doğru döndürürken, kalçayı içeri doğru komple hareket ettirirken veya arabaya binme inme sırasında rahatsızlık hissi belirginleşir. Bazı hastalarda ağrı ile kasıkta takılma hissi ve bir ses olabilir. Ağrı özellikle spor ve zorlamalar sonrası artar ve istirahat anında da bir süre devam edebilir. Başlangıçta ağrılı dönemin ardından bir süre tamamen ağrısız bir dönem de olabilir. Zamanla ağrısız geçen süre azalır ve ağrılar daha uzun süreli olmaya başlar. Giderek en basit hareketlerde ve hatta dinlenme sırasında da ağrı ortaya çıkar. Kalça eklemindeki sorun tedavi edilmezse kireçlenme gelişme ihtimali yüksektir. Kireçlenme süreğen ağrı, eklemde hareket kısıtlılığı, yürüme zorluğu ve günlük aktivitelerin kısıtlanmasına neden olur. Bu duruma gelen hastalara ancak kalça eklem protezi ameliyatı ile yardımcı olunabilir.

Bu nedenle kalçalarında ağrı, hareket kısıtlılığı, ses gelme gibi şikayetleri olanlar öncelikle konusunda deneyimli bir ortopedi uzmanı tarafından görülmelidir

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın