Halluks Valgus Tedavisi

Halluks Valgus TedavisiHalluks Valgus, Ayak Başparmak Eğriliği Ankara

Halluks valgus nedir?

Halluks valgus, genellikle “Ayak baş parmağının deformitesi” olarak da adlandırılır ve ayak parmaklarının deformasyonuna işaret eder. Bu durum, baş parmağın (halluks) ayak parmaklarının diğerlerine doğru anormal bir şekilde eğilmesi veya dönmesini ifade eder. Halluks valgus, ayaklarda ağrı, sürekli ve genel olarak hükümdara neden olabilir.

Halluks valgusun ana belirtileri nelerdir?
  1. Büyük baş parmağının eğilmesi:Büyük baş parmağı, ayak parmaklarının diğerlerine doğru dönüşümü sonucu yana doğru eğrilir.
  2. Ayakkabı giymekte zorluk:Ayakkabı giyince ayaklarda ağrı artar.
  3. Ağrı ve Şişlik:Halluks valgus genellikle ayak ve hatta ayak bileği çevresinde ağrı ve şişliğe yol açabilir. Bu ağrı, büyük baş parmağının yan tarafta ve ayak bileğinin etrafında hissedilir.
Halluks valgus  (ayak baş parmağının eğriliği) neden oluşur?

Halluks valgus oluşması için tek bir neden yoktur. Çeşitli faktörler eşliğinde oluşur: genetik faktörler, dar ayakkabı giyilmesi, ayak şekli ve romatoid artrit gibi bazı sağlık sorunları ile ilişkilendirilebilir.

Halluks valgusun tedavisi nedir?

Tedavin kişiye ve deformasyonun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir.

Halluks valgus tedavisinde aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

  1. Ameliyatsız tedavi, Konservatif Tedavi:Bu tedavi seçeneği, daha rahat ayakkabılar giymeyi, ayak parmaklarının birbirinden yastıklar veya pedler koymayı ve gece atellerini içerir. Bunlar, problemin hafifletilmesine yardımcı olabilir.
  2. Ortezler:Ayak destekleri veya halluks valgus gece splintleri, büyük baş parmakların düzeltilmesine yardımcı olabilir.
  3. İlaçlar:Ağrı kesiciler ve antiinflamatuar ilaçlar, ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir.
  4. Fizik Tedavi:Fizyoterapistler, ayak parmağının hareket açıklığını artırmak ve kaslarını güçlendirmek için özel egzersizler sağlayabilir.
  5. Cerrahi Müdahale:Şiddetli halluks valgus vakalarında veya konservatif tedavilere yanıt vermeyen hastalarda cerrahi müdahale yapılabilir. Halluks valgusun ameliyatla tedavisi için çok çeşitli ameliyat teknikleri önerilmiştir. Her hastanın kendi özellikleri ve halluks valgus probleminin özellikleri değerlendirilerek ona göre cerrahi planlama yapılır.
Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın