Ayak Bileği ve Ayakta Kıkırdak Tedavisi

Ayak bileği ve ayakta pek çok eklem olduğundan pek çok da kıkırdak bulunmaktadır. Ayak bileği eklemleri, ağırlığını taşıyan ve çeşitli hareketleri mümkün kılan önemli bir eklemlerdir. Kıkırdak problemleri, travmatik yaralanmalar, aşırı kullanım veya kireçlenme gibi nedenlerle meydana gelebilir.

Ayak bileği ve ayakta kıkırdak problemlerinin tedavisi :

  1. Konservatif Tedavi (Ameliyatsız Tedavi):Hafif kıkırdak yaralanma durumlarında, alçıya alma, dinlendirme, buz uygulama, fizik tedavi ve ağrı kesiciler gibi tedaviler uygulanabilir. Ayrıca, özel ayak bileği atelleri de istirahat için uygulanabilir.
  2. Fizik Tedavisi:Ayak ve ayak bileği   kıkırdak yaralanması olan hastalara fizik tedavi programlarına katılmaları önerilebilir. Bu programlar, ayak bileği eklemlerinin etrafındaki kasları güçlendirmeyi, hareket açıklığını arttırmayı ve dengeyi sağlamayı sağlar.
  3. İlaç Tedavisi:Ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar, kıkırdak yaralanmanın yol açtığı ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Kıkırdak güçlendirmek için çok çeşitli ilaçlar mevcuttur. Hastanın kıkırdak probleminin durumuna göre bu ilaçlar da kullanılabilir.
  4. Enjeksiyonlar:PRP, kök hücre, kortikosteroid veya hyaluronik asit enjeksiyonları, kıkırdak hasarı nedeniyle oluşan ağrıyı gidermeye ve belki de kıkırdaktaki problemi gidermeye yardımcı olabilir.
  5. Ameliyat:Ciddi ayak ve ayak bileği kıkırdak yaralanma durumlarında, cerrahi müdahale yapılabilir. Bu operasyonlar, kıkırdak onarımları, kıkırdak nakilleri veya parça yerine koymalarını içerir.
  6. Kıkırdak Onarımları ve Nakilleri:Geniş çapta, hasar görmüş kıkırdak bölgesini tamir etmek için hastanın sağlıklı bir kıkırdağından kıkırdak örneği alınıp, laboratuvar şartlarında üretim yapıp hastaya uygulanma sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Yine kadavradan alınan kıkırdaklar da bölgeye transfer edilebilir.
  7. Ayak bileği protezi: çok ileri düzeyde kıkırdak kaybı ve kireçlenme olan hastalar da ayak bileği protezlerinin sonuçları da son aşamada uygulanabilecek tedavilerden biridir.
Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın