MPFL ameliyatı

Ankara MPFL ameliyatı, Diz çıkığı tedavisi, Medial Patellofemoral Ligament (MPFL) Rekonstrüksiyonu, diz ön ağrısı tedavisi:

MPFL ameliyatı, diz kapağında bulunan ayna kemiğinin (patella) yerinde kalmasına yardımcı olan bir bağ olan medial patellofemoral ligamanın (MPFL) onarımı veya yeniden inşası için yapılan bir işlemdir. MPFL yaralanması, diz kapağının çıkmasına veya tekrarlayan çıkıklara neden olabilir. Diz ağrısının önemli nedenlerinden biridir patellofemoral eklemdir. Örneğin uzun süre oturduktan sonra ilk kalkınca artan bir ağrı veya merdiven çıkma veya inme ile ağrının artması veya yine yokuş çıkarken ve inerken özellikle dizin ön tarafında ciddi bir ağrı oluşur. Detaylı bir muayene ve tetkikler ile bu ekleme ait problemler tedavi edilebilirler. Çok farklı tedaviler diz ön ağrısının tedavisinde kullanılabilirler. Bunlardan bazıları özel bir kas grubu (vastus medialis) güçlendirmek, diz içine yapılan farklı enjeksiyonlar ve cerrahi işlemler ki bunlardan biri de MPFL ameliyatıdır.

MPFL ameliyatı genellikle artroskopik yardımlı olarak yapılır, bu da küçük kesiler ve kameralar kullanılarak uygulanan bir yöntemdir. Cerrah, MPFL’yi onarmak veya yeniden inşa etmek için tendon veya başka bir doku greftinden yararlanacaktır. Greft, genellikle patellanın ve uyluk kemiğinin (femur) kemiklerine yerleştirilir ve dikişler ile özel şekilde sabitlenir.

MPFL ameliyatı sonrası iyileşme

MPFL ameliyatı sonrası iyileşme genellikle birkaç hafta sürer. Ameliyattan sonra birkaç gün ağrı ve şişlik hissedebilirsiniz. Doktorunuz size ağrı kesici ilaç reçete edecek ve dizinizi korumak ve şişliği azaltmak için bir bileklik veya dizlik takmanızı önerecektir.

Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca baston veya koltuk değneği kullanmanız gerekebilir. Fizik tedavi, dizinizin gücünü ve hareket açıklığını geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Çoğunlukla, ameliyattan 6 ay sonra tamamen normal aktivitelerine dönebilir. Mpfl ameliyatı çok özellikli bir ameliyattır. Greftte aşırı bir gerginlik veya gevşeklik hastada ağrının devamına neden olabilir. Bazen beraberinde kemik düzeltici ameliyatlar da gerekebilmektedir. Bu ameliyatın her cerrahi işlemde olduğu kadar riskleri ve komplikasyonları vardır.

MPFL ameliyatı hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

Bilgi Alın