Diz Kireçlenmesi Ankara

Diz Kireçlenmesi, Artrit, Gonartroz

Diz Kireçlenmesi Ankara

Diz kireçlenmesi nedir?

Diz kireçlenmesi, tıbbi terim olarak osteoartrit veya gonartroz olarak da bilinir. Bu durum, diz eklemindeki kıkırdakların zamanla aşınması ve dejenerasyonu sonucu ortaya çıkar. Diz kireçlenmesi diz eklemini oluşturan üç kemiğin kıkırdaklarında oluşan aşınma durumudur. Diz eklemindeki kıkırdaklar, eklem hareketlerinin tam olmasına ve eklemdeki tüm yapıların düzgün çalışmalarının yardımcı olan sert, kaygan bir doku tabakasıdır. Kireçlenme, bu kıkırdak tabakasının zamanla incelmesi, yıpranması veya kaybolması sonucu oluşur.

Diz kireçlenmesi neden oluşur?

Diz kireçlenmesinin çok farklı nedenleri olabilir:

 1. Yaşlanma:Diz kireçlenmesi, yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Kıkırdaklar yaşlandıkça aşınır ve incelir. Ama tabiki bu durum insandan insana farklılık gösterir. Her hastada olacak diye bir durum söz konusu değildir.
 2. Genetik Faktörler:Aile geçmişi, kişilerin ailelerinde aynı hastalıktan bulunan fertler bulunabilir, özellikle anne ve babalarda.
 3. Aşırı Kullanım:Diz eklemlerinin aşırı kullanımı veya tekrarlayan travma, kireçlenmeyi tetikleyebilir.
 4. Kilo Almak:Aşırı kilolu olmak, dizler üzerindeki baskıyı artırarak kireçlenme riskini artırabilir.
 5. Başka Eklem Sorunları:Özellikle diz eklemlerinin diğer sorunları, kireçlenme riskini artırabilir. Bunların arasında kalçada veya omurgada olacak sorunları sayabiliriz ve ayrıca romatizmal hastalıkları da unutmamak gerekir.
 6. Daha önce aynı dizde geçirilmiş travma: Diz daha önce çarpma, vurma, kaza, kırık, çıkık, menisküs yırtığı, ön çapraz bağ kopması, diz yan bağ kopması, arka çapraz bağ kopması veya eklem faresi gibi durumlarda dizde kireçlenme oluşabilir.

Diz kireçlenmesi olunca hangi bulgular görülür?

 • Ağrı: özellikle de hareket ettikten sonra, merdiven veya yokuş inerken veya çıkarken ağrıda  artma. İleri aşamalarda gece yatakta ağrı, bacağı hareket ettirirken ağrı olması.
 • Diz şişmesi ve sertliği.
 • Dizde hareket kısıtlılığı veya esneklik kaybı. Özellikle çömelme veya namazda secdeye gitme zorluğu. Bu hastalar namazlarını daha çok oturarak kılmayı tercih ederler.
 • Dizde çıtırtı, atlama veya diğer sesler.
 • Yürünebilen yol mesafesi giderek kısalır.

Diz kireçlenmesinin tedavisi nedir?

Çok farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Ancak kireçlenme ne kadar erken tedavi edilirse başarılı sonuç alınma ihtimali o kadar yüksektir. Başlıca tedavi yöntemlerine bakacak olursak:

 1. Ameliyatsız Tedaviler: İlk aşamada fizik tedavi, egzersiz programları ve kilo kontrolü önerilebilir. Erken evrelerde diz içine yapılan çeşitli iğneler: PRP, kök hücre, hidrojel uygulama, ozon tedavisi, steroid enjeksiyonları veya diz eklemelerindeki kayganlık sıvısını artırmaya yönelik hyaluronik asit iğneleri gibi tedaviler kullanılabilir.
 2. Cerrahi tedaviler: Diz Artroskopisi:Diz artroskopisi, kıkırdak onarımları veya temizlik işlemleri gibi cerrahi müdahaleleri içerebilir. Ama günümüzde daha az kullanılmaktadır.

Diz Protezi Cerrahisi: Şiddetli kireçlenme durumlarında, diz protezi cerrahisi (total diz protezi veya tam diz protezi) yapılabilir. Günümüzde diz protezi ameliyatlarının sonuçlarının daha iyi olması amacı ile robotik diz protezleri uygulanabilir. Robotik diz protezi ameliyatları ile hastaların ameliyat sonrası ağrıları çok daha az olmakta, rehabilitasyon süreleri kısalmakta, hastalar daha rahat yürüyebilmekte ve normal yaşama çok daha hızlı dönebilmektedir. Hastanın anatomik yapısına tamamen uyumlu olarak robot yardımı ile yerleştirilen bu robotik diz protezlerinin hayatta kalma süreleri yani yıpranma süreleri de artmaktadır.

Diz kireçlenmesinden şüphelenen ve dizinde uzun süredir ağrısı olan hastalar bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurmalıdır.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba 👋
İnternet sitemize hoşgeldiniz. Ben Prof. Dr. Cem Nuri Aktekin'in asistanı Büşra. Size nasıl yardımcı olabilirim?
Bilgi Alın